Čína je krajina s neskutočne bohatou históriou a kultúrnym dedičstvom. Skutočnou hodnotou pre mňa bolo poznanie, že v Číne sa dohovorím takmer rovnako dobre po slovensky ako po anglicky. Proste nikto vám tu nerozumie, zároveň sa vám takmer všetci pokúšajú pomôcť.
Jedným z takých príkladov bolo, keď sme sa autobusom snažili dostať k Veľkému čínskemu múru. Ľudia sa nám skutočne snažili pomôcť, ale aj tak sme skončili v špatnom autobuse, ktorý nás vzal dakde na polcestu. Tam sa na nás usmialo šťastie a stretli sme dve Belgičanky s podobným problémom ako my, že sa ocitli „middle of nowhere“. Nakoniec sme sa štyria podelili o taxík a bol z toho jeden z najkrajších zážitkov, keďže sme pristáli na inom úseku čínskeho múru ako sme plánovali a bol takmer bez turistov.
Iným príkladom bol náš príjazd do mesta Shijiazhuang. Chceli sme sa ubytovať v jedinom low cost odporúčanom hostelíku, ktorý mal v meste viacero pobočiek. Ako sme však zistili, neubytovávali tu cudzincov. Boh požehnaj prekladač google. Len vďaka nemu sme sa nakoniec dorozumeli s recepčnou, ktorá nám na základe toho objednala taxík, ktorý nás vzal do najlepšieho hotela, v akom som doteraz počas mojich ciest býval. Na naše prekvapenie, personál tu hovoril veľmi dobre po anglicky a veľmi nám pomohli vybaviť trip k Cangyan Shan a to tak, že nám objednali taxík na autobusovú stanicu. Taktiež nám aj napísali na papier po čínsky, aké lístky a kam na stanici potrebujeme. V Číne vášmu prízvuku totižto nikto nerozumie. Aj v ten deň našťastie všetko dobre dopadlo. A príhod ako táto bolo na tripe viacero.
Tu je náš trip vo fotkách.
Peking
Jednou z prvých zastávok bolo zakázané mesto, kde sa ešte na začiatku 20. storočia trestal nepovolený vstup smrťou.

Našťastie my a pár ďalších v ten deň prekĺzlo…

Jedným z prvých chrámov bol Chrám nebeskej harmónie, využívaný najmä na prijímanie hostí, korunovácie, cisárske svadby a iné slávnosti. (foto hore)
Detail strechy chrámu nebeskej harmónie, kde draci chránia chrám pred zlými duchmi a tento chrám je jediný v Číne, ktorý má 11 strážcov ako najvýznamnejšia politická budova v krajine.

Pohľad na zakázané mesto z vrcholku neďalekého parku bol úžasný. Celý areál zakázaného mesta je obohnaný 7.9m vysokým múrom a 52m širokou vodnou priekopou. Rozloha mesta je približne 720 tisíc m² a nájdete v ňom takmer tisíc budov. Do mesta vedú 4 brány, každá na jednu svetovú stranu.
Mesto bývalo sídlom cisárskej rodiny a dvora počas dynastií Ming a Čching v rozmedzí 500 rokov. Postaviť ho dal cisár Jung-le (z dynastie Ming) v roku 1406. V roku 1925 sa Zakázané mesto stalo múzeom a neskôr ho UNESCO zapísalo do Zoznamu svetového dedičstva.

Neďaleko zakázaného mesta sa nachádza aj Námestie nebeského pokoja. Námestie, kde v roku 1989, pre nás tak významnom, bolo čínskou vládou krvavo potlačená demonštrácia študentov. Dnes však toto námestie vyzerá veľmi pokojne.

Námestie vyzerá úžasne aj po zotmení. Bohužiaľ, večer sa uzatvára pre ľudí a na námestí môžete uvidieť iba vojakov, resp. poriadkové sily.


Veľký čínsky múr bol vystavaný najmä v 16. storočí. Jeho cieľom bolo chrániť Čínu pred mongolskými kmeňmi. Mongoli múr nikdy nedobili… napriek tomu ho niekoľkokrát prekonali. Úplatky a korupcia nie je výdobytkom 21. storočia 🙂

Cangyan Shan
Cesta na horu Cangyan ku chrámu Fortune Celebration Temple sa začína vstupnou bránou v skale…

… ktorá je dodnes výborne chránená.

…postavičky ako táto stretneme po celej ceste od vstupnej brány až po chrám. Cesta samotná je pomerne dlhá, zato však neskutočne malebná.


… áno, hádate dobre. Vstupná brána sa nachádza desiatky metrov pod týmto vysutým mostom.
Pri vstupe do samotného chrámu už vládne pokoj a mier, typický pre celý budhizmus.

Samotný chrám sa na náboženské účely využíva dodnes.

Šanghaj
Z Shijiazhuangu sme sa presunuli do Šanghaja, čo je typické moderné mesto s krásnym nábrežím zvaným Bund.



Čo ma však v Šanghaji najviac zaujalo bol svadobný trh, konajúci sa každú nedeľu. Rodičia tu inzerujú a zároveň hľadajú nevesty a ženíchov pre svoje deti, keďže tlak na vydaj vzniká od okolia už na 25 ročných mladých ľudí.

Na všetko dohliadajú „match makeri“ 🙂

Obzvlášť zaujímavou bola sekcia „pre cudzincov“ :-)… nie nadarmo sa vraví: „iný kraj, iný mrav“.

Datong
Na záver nášho tripu sme zašli do Datongu, odkiaľ sme vyrazili k vysutému kláštoru a následne do jaskýň Yungang.
Vysutý kláštor je neuveriteľná stavba postavená v skale rešpektujúc jej tvar. Majúc zábradlie tak po kolená a pod sebou desiatky metrov, človek kráča skutočne opatrne a váži každý svoj krok. Ale zároveň obdivuje krásne detaily, tak charakteristické pre čínske pamiatky.



Iným druhom čínskeho kultúrneho dedičstva sú budhistické jaskyne Yungang, kde sa nachádza 45 hlavných jaskýň so zobrazením Budhu ako je táto, vytesané v 5. a 6. storočí.

alebo táto

a k tomu stovky až tisícky malých Budhov, ktoré sú často vytesané ako detaily vnútri jaskýň obkolesujúc dominantné sochy Budhu.
Čína však neznamená len pamiatky a mestá. Skvelá bola aj čínska kuchyňa. Človek je skutočne prekvapený, ako rýchlo sa naučí jesť čínskymi paličkami, keď je hladný :-). Taktiež ľudia sú výnimoční a vždy ochotný pomôcť, aj keď kvôli jazykovej bariére sa im to nie vždy podarilo. Obzvlášť zábavné bolo sledovať mladých ľudí, najmä dievčatá ako sa snažia chodiť vo vysokých podpätkoch. A vôbec im to nešlo. Čína je proste omnoho viac ako som popísal.